7 wykresów: ekonomia poligamii, medialny potencjał Paraolimpiady i 46% spadek przypadków próchnicy w USA

6 min read

W tym wydaniu prezentuję Wam siedem wykresów i infografik dotyczących ekonomii, trendów i społeczeństwa na świecie. Dowiecie się między innymi:

  • 👩‍👧‍👧 Gdzie na świecie poligamia jest najczęściej praktykowana i w którym stanie USA
  • 📹 Jak TikTok przegonił YouTube pod względem średniego czasu oglądania i wzroście o 489,000% ogłoszeń o pracę
  • 🚢 Co oznacza wzrost o 225% kosztu transportu kontenerowego z Chin?
  • 🎛 Zależność: popularność kryptowalut, a ceny kart graficznych
  • 🙋‍♂️ The Great Resignation: mimo 8.9 mln bezrobotnych w USA, wciąż jest 10.9 mln otwartych miejsc pracy
  • 👩‍🦽 Paraolimpiada: 10-krotny wzrost uczestników od lat 60-tych i rosnąca oglądalność (szansa dla sponsorów)
  • 🦷 USA i Niemcy: spożycie cukru, nadwaga a… branża dentystyczna ($$$)    

Czas potrzebny na przeczytanie to ok. 5 minuty 57 sekund.

Daj znać co sądzisz o takim formacie? 😉



1. Co trzecia osoba w Burkina Faso żyje w poligamii

Dane z Pew Research Center pokazują, że około 2% światowej populacji żyje obecnie w poligamicznym gospodarstwie domowym, najczęściej w obszarach Afryki Zachodniej i Środkowej, gdzie pozostaje uprawomocnione kulturowo i prawnie. Wśród chrześcijan w Nigerii 8% żyło w poligamicznym związku w porównaniu z 40% muzułmanów.

W większości krajów poligamia jest nielegalna, choć w niektórych niepodlega penalizacji (np. w Rosji i republikach z dominującą ludnością muzułmańską jak Czeczenia). W 49 stanach w USA jest nielegalna, z wyjątkiem Utah.

Wnioski / hipotezy:

  • Trafiłem na artykuł z 1980 roku The Economics of Polygamy, w którym autor próbuje przełożyć kulturowe aspekty na ekonomiczny wymiar poligamii: począwszy od „rynku matrymonialnego” przez skutki polityk społecznych (rząd Republiki Południowej Afryki nałożył podatek na każdą dodatkową żonę, by ograniczyć poligamię).
  • Od 2006 odsetek amerykanów wyrażających moralne przyzwolenie na poligamię wzrósł 4-krotnie z 5% do 20%. Może twórcy Tindera będą wiedzieć, co zrobić z tymi danymi.    


2. TikTok przegonił YouTube pod względem średniego czasu oglądania (przynajmniej na Androidzie)


W USA aplikacja TikTok po raz pierwszy wyprzedziła YouTube w sierpniu zeszłego roku, a od czerwca 2021 jej użytkownicy oglądali ponad 24 godziny treści miesięcznie w porównaniu z 22 godzinami i 40 minutami na platformie wideo Google.

W Wielkiej Brytanii różnica jest jeszcze bardziej wyraźna: TikTok wyprzedził YouTube w maju zeszłego roku, a tamtejsi użytkownicy podobno oglądają obecnie prawie 26 godzin treści miesięcznie, w porównaniu do mniej niż 16 na YouTube.

Wnioski / hipotezy: 

  • YouTube wciąż króluje. YouTube wciąż jednak jest całościowo na czele pod względem wyświetleń i liczby użytkowników 2 mld vs. 700 mln
  • TikTok to już nie tylko gimbaza. Ponad 37% użytkowników TikToka to osoby powyżej 30 roku życia 
  • Gdzie dwóch się bije. W walce o widza platformy zaczęły prześcigać się w zachętach dla twórców: w odpowiedzi na $70 mln Creators Fund od TikTokaYouTube przeznaczy dla twórców $100 mln, a Facebook zadeklarował $1 mld.
  • Popyt na videoprodukcje. Taka podaż i eksplozja zapotrzebowania widoczna jest w liczbie ofert pracy związanych z tworzeniem treści, która wzrosła od 2016 o… 489,000%   


3. Koszt transportu kontenerowego z Chin wzrósł w rok o 225%

 Rok temu koszt transportu jednego kontenera z Szanghaju do Los Angeles kształtował się na poziomie $4000. Dziś to $11,300.

Wzrost kosztów nie wynika jednak z zwiększonych kosztów pracy czy programu +500, ale głównie z niewystarczającej liczby kontenerów i zaburzeń w łańcuchac dostaw. 


Wnioski / hipotezy: 

  • Chiński państwowy COSCO Shipping Holdings odnotował w pierwszej połowie 2021 wzrost przychodów o 88% ($21.5 mld), a zysku o 32% przy czym warto zaznaczyć, że nie wynikało to ze zwiększongo wolumenu, ale podniesienia cen.
  • Importerzy mogą zacząć szukać nie tylko alternatywnych źródeł dostaw w innych krajach (szansa?) ale i alternatywnych środków transportu (chińska kolej Guangshen odnotowała z kolei 30% wzrostu przychodów) 


4. Popularność kryptowalut, a ceny kart graficznych  

Ładnie pokazany przez Polski Instytut Ekonomiczny związek między popularnością kryptowalut a sprzętem komputerowym, przede wszystkim kartami graficznymi używanymi do kopania kryptowalut.

Ceny akcji producenta kart graficznych Nvidia wzrosły w ciągu 5 lat o 1,311% z $15 do $221, co bardziej wynikało z rosnącego rynku gier, ale popularność kryptowalut pewnie nie zaszkodziła. Aczkolwiek w tym roku Nvidia ogłosiła, że będzie blokować kopanie na swoich kartach.

Wnioski / hipotezy: 

  • Ciekawa uwaga Grzegorza Siemionczyka do wykresu: „To pyszna obserwacja przede wszystkim dlatego, że #BTC to odpowiedź na inflacyjny jakoby charakter współczesnego pieniądza fiducjarnego. Tymczasem kopanie krypto przyczynia się do inflacji”
  • Po wprowadzeniu zakazu kopania kryptowalut w Chinach, wiele biznesów „kopalnianych” przeniosło się do Kazahstanu, którego globalny udział w przedsięwzięciu wzrósł z 1.4% do 8.2%. 

5. The Great Resignation: mimo 8.9 mln bezrobotnych w USA, wciąż jest 10.9 mln otwartych miejsc pracy

Fala zwolnień w dotkniętych lockdownem branżach u początków pandemii 2020 roku przeobraziła się szybko w falę dobrowolnych odejść („The Great Resignation”).

kwietniu tego roku ponad 740,000 pracowników złożyło wypowiedzenie w sektorze hotelarsko-gastronomicznym (hotele, restauracje, parki rozrywki etc.), co wzmogło publiczną debatę nad podniesieniem stawki minimalnej dla pracowników w USA, która na poziomie federalnym wynosi teraz $7.25 (Amazon podniósł ją do $15 / h).

Choć wyższa rotacja w niskopłatnych branżach była standardem, widać że dotyka to wszystkie sektory: w badaniu Microsoftu z 2021 na 30,000 ankietowanych aż 41% rozważa odejście lub zmianę pracy. 

Najlepiej radzi sobie sektor finansowy: mimo ciągłych nadgodzin w bankach inwestycyjnych wskaźnik odejść praktycznie nie drgnął w stosunku do okresu sprzed pandemii i wciąż jest poniżej 2%, podczas gdy sektor hotelarsko-gastronomiczny przekorczył już 5%.

Cóż, nie bez powodu banki inwestycyjne jak Goldman Sachs podniosły wynagrodzenie pierwszorocznym pracownikom z $85,000 do $110,00, czyli prawie o 30%


Wnioski / hipotezy:

  • W branży HoReCa (Hotels Restaurants Catering) może być teraz najtrudniej: 1) z racji lockdown’u wielu pracowników mogło się przebranżowić 2) niepewność, co do kolejnych fali/lockdown’ów wstrzymuje ich przed powrotem do branży    
  • Rynek pracownika i wyzwania związane z zatrudnieniem i utrzymaniem pracownika (już nie tylko w branży IT) będzie ogromną okazją dla firm związanych z zarządzaniem kapitałem ludzki (np. Workday), rekrutacją (np. SmartRecruiters), wszelkiego rodzaju wyspecjalizowanych serwisów z ogłoszeniami o pracę (np. RocketJobs dla marketingu i sprzedaży), czy oprogramowania związnego z mierzeniem zaangażowania pracowników (np. Peakon).
  • Brak rąk do pracy będzie wywierał presję na płace, ale tym samym skłaniać może firmy do inwestycji w automatyzację procesów (w obliczu planu wprowadzenia $15 / h płacy minimalnej McDonald’s rozpoczął testy zautomatyzowanych drive-thru w 10 lokalizacjach w Chicago)   


6. Liczba zawodników w Paraolimpiadzie wzrosła z 400 do 4,537 

W pierwszych zawodach Paraolimpijskich w Rzymie w 1960 roku wzięło udział 400 zawodników. Podczas ostatnich zawodów w Tokio liczba uczestników wzrosła do 4,537. Warto nadmienić, że zimowe igrzyska w obu przypadkach cieszą się znacznie mniejszą popularnością.

Po zawodach w 2021 po raz pierwszy paraolimpijczycy i olimpijczycy z USA otrzymają takie same nagrody pieniężne ($37,500 za złoto zamiast dotychczasowych $7,500) 


Wnioski / hipotezy:

  • Popularność Paraolimpiady z perspektywy medialnej jest wciąż o rząd wielkości mniejsza od standardowych igrzysk olimpijskich (NBC w 2018 wyemitowało 250 h transmisji z Paraolimpiady vs. 2,400 h Olimpiady), ale stopniowo rośnie.
  • Paraolimpiada w Tokio 2020 transmitowana była przez 150 telewizji i dotarciem do ponad 4.1 mld widzów, sama Japonia poświęciła 540 h na transmisję 
  • Przy rosnącej świadomości dotyczącej różnorodności i równouprawnienia w korporacjach (NASDAQ wprowadza wobec notowanych spółek wymóg przestrzegania tych zasad i parytetów), sponsorowanie sportowców z niepełnosprawnościami może być ogromną szansą, bo to wciąż niezagospodarowany medialnie teren.       


7. Odsetek przypadków próchnicy u dzieci w USA spadł o 46% w ciągu 30 lat

Kiedy byłem pierwszy raz w USA w 2011 roku zaskoczyło mnie, że największe sieci jak McDonald’s oferują wyjściowo „wielką dolewkę” za grosze, więc klientowi pozostaje wybrać tylko kubek. Największy serwowany napój w McDonald’s to 42 uncje = 1.2 l, rekordzistą jest 7-Eleven ze swoim… 3 litrowym Team Gulp.   

Zastanawiało mnie czy jest jakaś korelacje między spożyciem cukru w danym kraju a stanem zdrowia zębów?

USA i Niemcy mają największe spożycie cukru na świecie (126.4 g i 102.9 g na osobę dziennie). W kategoriach otyłości i cukrzycy jednak w żadnym wypadku nie przodują – największy odsetek osób z nadwagą i cukrzycą jest wśród krajów Zachodniego Pacyfiku jak Wyspy Marshala, Kiribati czy Tuvalu, gdzie ponad 20% populacji ma cukrzycę a co druga osoba nadwagę.

Jak przy takiej konsumpcji cukru kształtuje się stan uzębienia w USA i Niemczech?

Zarówno Amerykanie jak i Niemcy mają jedne z najzdrowszych zębów. Indeks DMFT (Decayed, Missing and Filled Teeth), który mierzy stan zdrowia uzębienia w populacji wynosi 1.2 dla USA i 0.5 dla Niemiec – im niżej tym lepiej. Polska w 2013 miała 3.2.

Co więcej, wśród dzieci i młodzieży do lat 19 w USA odsetek z próchnicą nazębną spadł z 24.3% (1988-1994) do 13.2% (2015-2018) i nie przekracza 20% bez względu na płeć, etniczność i zamożność.

Wnioski / hipotezy:

  • Teoria spiskowa: przemysł cukierniczy współpracuje ściśle z dentystami (raport dotyczący wpływów przemysłu cukierniczego na instytuty badawcze w USA w latach 70-tych raczej potwierdza tę teorię…) 
  • Globalny rynek higieny jamy ustnej szacowany jest na $47 mld, przy czym wartość rynku usług dentystycznych to przeszło $435 mld 
  • Przy rosnącej świadomości higieny jamy ustnej, pewnie wszystkie startupy i usługi w tym obszarze będą się miały dobrze finansowo 

PS. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, zapisz się do mojego newslettera – w poniedziałek, środę, piątek przed 8:30 dostaniesz krótkie 5 nagłówków z wydarzeniami ze świata 👇


PS. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, zapisz się do mojego newslettera – w poniedziałek, środę, piątek przed 8:30 dostaniesz krótkie 5 nagłówków z wydarzeniami ze świata 👇