6 wykresów ze świata: $4.09 mld zysków z bitcoina, białoruski ser i kiedy dawać rabat -$10?

3 min read

W tym wydaniu prezentuję Wam sześć wybranych wykresów i infografik z poprzedniego tygodnia (14 – 20 czerwca 2021) dotyczących ekonomii, trendów i społeczeństwa na świecie. Dowiecie się między innymi:

 • 💳 ile Amerykanie planują zaciągnąć długu na konsumpcję po pandemii i na co?
 • 🚘 w którym kraju w Europie ginie 83.1 osób na każde 1,000 km?
 • 🧀 który kraj eksportuje najwięcej sera na świecie, a który odnotował prawie 50% wzrost w ostatnich 5 latach?
 • 🛒 dlaczego przy cenie powyżej $100 lepiej stosować zniżkę kwotową zamiast procentowej? (badanie z 2015) 

Czas potrzebny na przeczytanie to ok. 3 minuty 50 sekund.

Daj znać co sądzisz o takim formacie i co mógłbym poprawić? 😉🤑 1. Amerykanie zarobili ponad $4 mld na handlu bitcoinem w 2020

Zainteresowanie kryptowalutami w zeszłym roku wywindowało cenę bitcoina do rekordowych $63,000 i przełożyło się też na całkiem spore zyski. Wg wyliczeń Chainalysis najwięcej zainkasowali Amerykanie ($4.09 mld) i Chińczycy ($1.15 mld), jednak przy tej skali gospodarki taki wynik nie dziwi. Co natomiast zwraca uwagę?

Zyski poszczególnych krajów z bitcoin w 2020
Zyski poszczególnych krajów z bitcoin w 2020

Bardziej interesujące są kraje takie jak Wietnam, Ukraina czy Indie.

Wietnam odnotował niezwykły wzrost gospodarczy na przestrzeni ostatnich 20 lat redukując wskaźnik ubóstwa z 70% do 6% od 2002, jednak z PKB na poziomie $262 mld wciąż jest krajem względniem ubogim. Mimo to zajmuje 10 miejsce w rankingu Global Crypto Adoption Index i pod względem handlu kryptowalutami wyprzedził rozwinięte kraje jak Belgia czy Australia. 

Ukraina: zaledwie $153.8 mld PKB, ale $390 mln zysków z bitcoina, co daje 0.025% produktu krajowego
Zakaz handlu kryptowalutami w Indiach odniósł najwyraźniej skutek: mieszkańcy kraju z miliardową populacją i PKB $2.8 bln na handlu kryptowalutami zarobili kwoty porównywalne z Polską i Czechami $230-$250 mln  
Wnioski / hipotezy:

 • Przykład Wietnamu, Ukrainy czy Salwadoru, który ostatnio zalegalizował bitcoin jako prawny środek pieniężny, pokazuje, że duży potencjał tkwić może w krajach rozwijających się, które mierzą się z niewydolnym system. Tam właśnie adopcja kryptowalut stanowić może tzw. żabi skok (renta zapóźnienia), w którym podmiot zacofany unika w ten sposób powtarzania niekorzystnych procesów i kopiuje gotowe, sprawdzone rozwiązania bez ponoszenia większych kosztów (np. karty płatnicze w Polsce w latach 90-tych zamiast obrotu czekowego).

🧐 2. Badanie: Czy skuteczniejszy jest rabat 10% czy zniżka $10? 

Badanie: rabat kwotowy czy procentowy?
Badanie: rabat kwotowy czy procentowy?

badaniu z 2015 opublikowanym w Journal of Buisness Research podjęto próbę określenia jak forma zniżki wpływa na postrzeganą atrakcyjność produktu i intencję zakupową – czy skuteczniejszy jest rabat kwotowy czy procentowy?

Przykład:Kiedy kurtka kosztująca 480 pesos została obniżona o 120 pesos (w porównaniu ze zniżką 25%), klienci
1) postrzegali atrakcyjność oferty o 12,4% wyżej
2) o 16,3% byli bardziej skłonni do zakupu

Wnioski / hipotezy: 

 • jeśli cena jest powyżej 100 to lepiej stosować zniżkę kwotową (np. -$20)
 • jeśli poniżej 100 skuteczniejsza jest zniżka procentowa (np. -20%).

🧀 3. Niemcy największym eksporterem sera, Białoruś z wzrostem 49.7% od 2015

10 krajów odpowiadało w 2019 roku za 85% światowego eksportu sera. Choć z serami kojarzymy stereotypowo Francję, głównymi eksporterami są Niemcy, Holandia i Włochy.  

Interesujący jest fakt, że wśród serowych potentatów znalazła się Białoruś, która od 2015 roku odnotowała 49.7% wzrost eksportu (Polska w tym czasie 36.8%). Wynikać to może z faktu, że Białoruś ma najwyższą produkcję mleka na świecie per capitapoza tym 94% eksportu wędruje do Rosji.

Co ciekawe, największy deficyt w handlu serem ma Japonia: sprowadza o $1.3 mld więcej sera niż eksportuje.

Top 10 krajów pod względem eksportu sera
Top 10 krajów pod względem eksportu sera

Wnioski / hipotezy: 

 • Jeśli produkujesz sery, Japonia może być ciekawym rynkiem zbytu (spory popyt ze strony japońskich konsumentów)

🚘 4. Który kraj w Europie ma najbezpieczniejsze drogi?

Kraje z największą i najmniejszą śmiertelnością na drogach w Europie
Kraje z największą i najmniejszą śmiertelnością na drogach w Europie

Wg danych z Komisji Europejskiej, Bułgaria i Belgia odnotowują największą ilość śmiertelnych wypadków na 1000 km, najmniej natomiast Irlandia i Finlandia. 

Wnioski / hipotezy: 

 • Jak widać, wskaźnik śmiertelności nie jest ani powiązany z rozwojem gospodarki, ani ograniczeniami prędkości: Niemcy nie mają ograniczeń na autostradach a sytuują się w podobnych wartościach co Polska (ograniczenie do 140 km/h) czy Holandia (ograniczenie do 100 km/h)

🛒 5. E-commerce: piękne i ciężkie czasy

Ilość sklepów na platformie Shopify wzrosła od 2012 prawie 43-krotnie do 1,749,000, co oznacza, że technologiczne bariery wejścia praktycznie zniknęły: założenie sklepu trwa kilka minut i kosztuje kilkanaście dolarów.


Ale od 2012 roku zmieniło się coś jeszcze.

Łączne wydatki na reklamę na Facebooku wzrosły w tym czasie z $4 mld do $84 mld, co oznacza, że walka o uwagę klienta staje się coraz bardziej zacięta.

Przychody Facebooka z reklam i liczba sklepów Shopify 2012 vs. 2020

Wnioski / hipotezy:

 • Nigdy nie było tak łatwo zacząć biznesu online i nigdy nie było tak trudno się przebić
 • W czasach gorączki złota, krocie zarabiali producenci łopat i kilofów – nie inaczej jest tutaj: Facebook (reklama), Shopify (platforma), Amazon (serwery AWS) 

💳 6. 44% Amerykanów planuje zaciągnąć dług konsumencki na post-pandemiczne wydatki

44% Amerykanów planuje zaciągnąć dług konsumencki na post-pandemiczne wydatki
44% Amerykanów planuje zaciągnąć dług konsumencki na post-pandemiczne wydatki


Wg badań przeprowadzonych przez CreditCards.com we współpracy z YouGov.com średnio 4 na 10 Amerykanów planuje wziąć kredyt po zakończeniu pandemii na dodatkowe wydatki, wśród nich aż 59% to osoby w wieku 18-40 lat

Na co Amerykanie planują wydać pieniądze w drugiej połowie 2021? Głównie na podróże (35%) i rozrywki poza domem (26%). 

Wnioski / hipotezy:

 • W czasie pandemii domostwa w USA zaoszczędziły średnio dodatkowe $2 bln dzięki pakietom stymulującym, zmniejszonym wydatkom, ale skoro część planuje sfinansować wydatki kredytem – oznacza to, że te oszczędności nie rozkładały się równomiernie i wciąż mamy do czynienia ze sporymi nierównościami 
 • Druga połowa 2021 może być dobra dla branży turystycznej i około turystycznej (Booking.com, Airbnb, wynajem samochodów, linie lotnicze), dla banków obsługujących kredyty chyba zawsze jest dobry czas 😉 

PS. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, zapisz się do mojego newslettera – w poniedziałek, środę, piątek przed 8:30 dostaniesz krótkie 5 nagłówków z wydarzeniami ze świata 👇