W tym wydaniu prezentuję Wam sześć wybranych wykresów i infografik z poprzedniego tygodnia (14 – 20 czerwca 2021) dotyczących ekonomii, trendów i społeczeństwa na świecie. Dowiecie się między innymi:
- 💳 ile Amerykanie planują zaciągnąć długu na konsumpcję po pandemii i na co?
- 🚘 w którym kraju w Europie ginie 83.1 osób na każde 1,000 km?
- 🧀 który kraj eksportuje najwięcej sera na świecie, a który odnotował prawie 50% wzrost w ostatnich 5 latach?
- 🛒 dlaczego przy cenie powyżej $100 lepiej stosować zniżkę kwotową zamiast procentowej? (badanie z 2015)
Czas potrzebny na przeczytanie to ok. 3 minuty 50 sekund.
Daj znać co sądzisz o takim formacie i co mógłbym poprawić? 😉
🤑 1. Amerykanie zarobili ponad $4 mld na handlu bitcoinem w 2020
Zainteresowanie kryptowalutami w zeszłym roku wywindowało cenę bitcoina do rekordowych $63,000 i przełożyło się też na całkiem spore zyski. Wg wyliczeń Chainalysis najwięcej zainkasowali Amerykanie ($4.09 mld) i Chińczycy ($1.15 mld), jednak przy tej skali gospodarki taki wynik nie dziwi. Co natomiast zwraca uwagę?
Bardziej interesujące są kraje takie jak Wietnam, Ukraina czy Indie.
Wietnam odnotował niezwykły wzrost gospodarczy na przestrzeni ostatnich 20 lat redukując wskaźnik ubóstwa z 70% do 6% od 2002, jednak z PKB na poziomie $262 mld wciąż jest krajem względniem ubogim. Mimo to zajmuje 10 miejsce w rankingu Global Crypto Adoption Index i pod względem handlu kryptowalutami wyprzedził rozwinięte kraje jak Belgia czy Australia.
Ukraina: zaledwie $153.8 mld PKB, ale $390 mln zysków z bitcoina, co daje 0.025% produktu krajowego
Zakaz handlu kryptowalutami w Indiach odniósł najwyraźniej skutek: mieszkańcy kraju z miliardową populacją i PKB $2.8 bln na handlu kryptowalutami zarobili kwoty porównywalne z Polską i Czechami $230-$250 mln
Wnioski / hipotezy:
- Przykład Wietnamu, Ukrainy czy Salwadoru, który ostatnio zalegalizował bitcoin jako prawny środek pieniężny, pokazuje, że duży potencjał tkwić może w krajach rozwijających się, które mierzą się z niewydolnym system. Tam właśnie adopcja kryptowalut stanowić może tzw. żabi skok (renta zapóźnienia), w którym podmiot zacofany unika w ten sposób powtarzania niekorzystnych procesów i kopiuje gotowe, sprawdzone rozwiązania bez ponoszenia większych kosztów (np. karty płatnicze w Polsce w latach 90-tych zamiast obrotu czekowego).
🧐 2. Badanie: Czy skuteczniejszy jest rabat 10% czy zniżka $10?
W badaniu z 2015 opublikowanym w Journal of Buisness Research podjęto próbę określenia jak forma zniżki wpływa na postrzeganą atrakcyjność produktu i intencję zakupową – czy skuteczniejszy jest rabat kwotowy czy procentowy?
Przykład:Kiedy kurtka kosztująca 480 pesos została obniżona o 120 pesos (w porównaniu ze zniżką 25%), klienci
1) postrzegali atrakcyjność oferty o 12,4% wyżej
2) o 16,3% byli bardziej skłonni do zakupu
Wnioski / hipotezy:
- jeśli cena jest powyżej 100 to lepiej stosować zniżkę kwotową (np. -$20)
- jeśli poniżej 100 skuteczniejsza jest zniżka procentowa (np. -20%).
🧀 3. Niemcy największym eksporterem sera, Białoruś z wzrostem 49.7% od 2015
10 krajów odpowiadało w 2019 roku za 85% światowego eksportu sera. Choć z serami kojarzymy stereotypowo Francję, głównymi eksporterami są Niemcy, Holandia i Włochy.
Interesujący jest fakt, że wśród serowych potentatów znalazła się Białoruś, która od 2015 roku odnotowała 49.7% wzrost eksportu (Polska w tym czasie 36.8%). Wynikać to może z faktu, że Białoruś ma najwyższą produkcję mleka na świecie per capita, poza tym 94% eksportu wędruje do Rosji.
Co ciekawe, największy deficyt w handlu serem ma Japonia: sprowadza o $1.3 mld więcej sera niż eksportuje.
Wnioski / hipotezy:
- Jeśli produkujesz sery, Japonia może być ciekawym rynkiem zbytu (spory popyt ze strony japońskich konsumentów)
🚘 4. Który kraj w Europie ma najbezpieczniejsze drogi?
Wg danych z Komisji Europejskiej, Bułgaria i Belgia odnotowują największą ilość śmiertelnych wypadków na 1000 km, najmniej natomiast Irlandia i Finlandia.
Wnioski / hipotezy:
- Jak widać, wskaźnik śmiertelności nie jest ani powiązany z rozwojem gospodarki, ani ograniczeniami prędkości: Niemcy nie mają ograniczeń na autostradach a sytuują się w podobnych wartościach co Polska (ograniczenie do 140 km/h) czy Holandia (ograniczenie do 100 km/h)
🛒 5. E-commerce: piękne i ciężkie czasy
Ilość sklepów na platformie Shopify wzrosła od 2012 prawie 43-krotnie do 1,749,000, co oznacza, że technologiczne bariery wejścia praktycznie zniknęły: założenie sklepu trwa kilka minut i kosztuje kilkanaście dolarów.
Ale od 2012 roku zmieniło się coś jeszcze.
Łączne wydatki na reklamę na Facebooku wzrosły w tym czasie z $4 mld do $84 mld, co oznacza, że walka o uwagę klienta staje się coraz bardziej zacięta.
Wnioski / hipotezy:
- Nigdy nie było tak łatwo zacząć biznesu online i nigdy nie było tak trudno się przebić
- W czasach gorączki złota, krocie zarabiali producenci łopat i kilofów – nie inaczej jest tutaj: Facebook (reklama), Shopify (platforma), Amazon (serwery AWS)
💳 6. 44% Amerykanów planuje zaciągnąć dług konsumencki na post-pandemiczne wydatki
Wg badań przeprowadzonych przez CreditCards.com we współpracy z YouGov.com średnio 4 na 10 Amerykanów planuje wziąć kredyt po zakończeniu pandemii na dodatkowe wydatki, wśród nich aż 59% to osoby w wieku 18-40 lat.
Na co Amerykanie planują wydać pieniądze w drugiej połowie 2021? Głównie na podróże (35%) i rozrywki poza domem (26%).
Wnioski / hipotezy:
- W czasie pandemii domostwa w USA zaoszczędziły średnio dodatkowe $2 bln dzięki pakietom stymulującym, zmniejszonym wydatkom, ale skoro część planuje sfinansować wydatki kredytem – oznacza to, że te oszczędności nie rozkładały się równomiernie i wciąż mamy do czynienia ze sporymi nierównościami
- Druga połowa 2021 może być dobra dla branży turystycznej i około turystycznej (Booking.com, Airbnb, wynajem samochodów, linie lotnicze), dla banków obsługujących kredyty chyba zawsze jest dobry czas 😉
PS. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, zapisz się do mojego newslettera – w poniedziałek, środę, piątek przed 8:30 dostaniesz krótkie 5 nagłówków z wydarzeniami ze świata 👇