6 wykresów: $1 mld na białko z owadów i skąd pochodzi 44% przychodów Manchester United?

5 min read

W weekendowym wydaniu prezentuję Wam 6 wybranych wykresów i infografik dotyczących ekonomii, trendów i społeczeństwa na świecie.

Dowiecie się między innymi:

 • Skąd boom na produkcję białka z owadów, czyli $1 mld finansowania? 🐛 
 • Jakie były najgorsze debiuty na giełdzie amerykańskiej?  🚀  
 • Skąd pochodzi 44% przychodów Manchesteru United? ⚽️ 
 • Najrzadziej używane słowa w pracach akademickich 📖 
 • W 2020 r. Irlandia wydała na sprzęt elektroniczny $57.4 mld a USA $58.8 mld, czyli o raju podatkowych i księgowej fantastyce 📱

Czas potrzebny na przeczytanie to ok. 5 minuty 10 sekund.


🐛 1. Od 2015 roku firmy produkujące białko z owadów pozyskały $1 mld, a rynek odnotowuje rocznie 27.8% wzrostu 

W ciągu 5 ostatnich lat startupy i firmy związane z hodowlą owadów pozyskały prawie $1 mld, a wśród nich największe to francuski Ynsect ($350 mln) i InnovaFeed ($140 mln), które specjalizują się w produkcji pasz dla zwierząt, karmy dla ryb, nawozów.

Skąd zainteresowanie inwestorów? Produkty na bazie białek z owadów są bardziej ekologiczne, ponadto powstające przy okazji produkty uboczne wykorzystuje się do nawozów, kosmetyków i środków medycznych. Wg. Meticulous Research przy rocznej dynamice wzrostu 27.8% rynek osiągnąć może za 10 lat wartość $7.96 mldOwady zawierają nieraz nawet o 71% więcej białka na 100g niż mięso pochodzenia zwierzęcego (35.2 g vs. 20.6 g)
Rabobank szacuje, że do 2030 r. 200,000 ton owadów rocznie będzie wykorzystywanych w paszach dla ryb (0.4% przemysłu), 150,000 ton w karmach dla zwierząt domowych (0.5% całego sektora karmy dla zwierząt domowych).  Obecnie rynek karmy dla zwierząt jest wart $400 mld.

Do 2030 r. tylko około 10,000 – 20,000 ton owadów (2%) zostanie wykorzystanych jako żywność dla ludzi (w Polsce oferowały je swego czasu Kaufland, istnieje też sklep internetowy Robaki z Paki).

Wnioski / hipotezy:

 • Rekrutacja. Wraz z rozwojem nowej branży, pojawiać się będą nowe zawody i specjalizacje np. Zootechnik w zakresie entomologii, Inżynier ds. Badań i Rozwoju Zootechniki, może Specjalista ds. żywienia w zakresie białek owadzich?  
 • Karma > chipsy. Tylko 4% hodowli owadów przeznaczone będzie na żywność dla ludzi, więc bardziej ciekawostka niż szansa na nowe zastępy milionerów, którzy dorobili się na czipsach z suszonych świerszczy .
 • Barierą póki co są koszty i skala. Obecnie koszt produkcji tony białka waha się między $4,250 – $6,066, czyli znacznie więcej niż tradycyjna karma dla zwierząt, jednak do 2030 powinno udać się zmniejszyć ten koszt do $1,185. Dlatego inwestycje głównie idą w rozbudowę infrastruktury
 • Wegański warunek. Warunkiem wzrostu hodowli owadów na potrzeby pasz będzie jednak głównie zapotrzebowanie na produkty odzwierzęce i konsumpcja mięsa, a ta może spadać.  

👱‍♂️ 2. Badanie: w pierwszym miesiącu od narodzin dziecka, poziom testosteronu u mężczyzn spada nawet o 50%


 Naukowcy pod kierownictwem prof. Lee Gettlera zbadali poziom testosteronu ponad 450 mężczyzn na Filipinach w 2005 r. i ponownie w 2009 r. Wszyscy mężczyźni wykazali niewielki spadek poziomu testosteronu (badany był poranny poziom testosteronu), czego można było się się spodziewać wraz z wiekiem. Jednakże mężczyźni z noworodkami wykazali znacznie większy spadek, a ich poziom testosteronu powrócił do wyjściowego, gdy dzieci dorosły.

Norma dla poziomu testosteronu u mężczyzn to przedział 32-168 pg / ml, więc spadek o 105 pg jest znaczący.


Wnioski / hipotezy:

 • Lee i jego współpracownicy odkryli w badaniu z 2005, że mężczyźni z wyższym testosteronem częściej decydowali się na założenie rodziny.
 • Testosteron jest powiązany u samców z zachowaniem godowym i rywalizacją. Jego spadek może być naturalnym sposobem na przygotowanie ojców do współpracy z partnerami i opieki nad dziećmi – twierdzą badacze. Wśród ssaków rzadko ojcowie opiekują się dziećmi, częściej występuje to u ptaków, gdzie też następuje spadek testosteronu

🚀 3. Najgorsze debiuty na giełdzie amerykańskiej na podstawie +3,600 IPOs

*IPO (Initial Public Offer) – oferta publiczna, czyli wejście na giełdę.

Od 1999 roku największym niewypałem giełdowym był debiut firmy Funko w 2017, której akcje tego samego dnia poleciały o 41% w dół. Firma zajmuje się produkcją i sprzedażą kolekcjonerski figurek i zabawek np. gwiazd popu (well…) 

…ale od czasu debiutu wartość akcji Funko wzrosła o 191.86%, więc złe dobrego początki.

W analizie przygotowanej przez Market Sentiment czytamy, że najlepszym debiutem było chińska wyszukiwarka Baidu, która zanotowała 354% wzrostu na otwarciu, a niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o ilość spółek wprowadzonych na giełdę w tym czasie był Morgan Stanley: 684 spółek.


Wnioski / hipotezy: 

 • „Never try to time the market”: w dłuższej perspektywie chwilowe wahania nie mają takiego znaczenia  
 • Banki inwestycyjne, które przygotowują debiut nieraz lekko zaniżaj cenę, żeby wypełnić w 100% zapisy (ich wynagrodzenie zależy od tego)
 • Większość ofert publicznych kończyła się zyskiem, jednak spadki zaczynały się po 90 lub 180 dniach. Powodem był tzw. lock-up period, czyli czasowe wyłączenie zbywalności akcji dla podmiotów, które posiadały udziały przed wejściem na giełdę (żeby wszystkiego nie wyprzedali od razu). W przypadku Facebooka w 2012 akcje 3 miesiące po wejściu na giełdę spadły o 52%, gdy wszyscy dostali zielone światło do spieniężenia akcji


⚽️ 4. Ponad 44% przychodów Manchesteru United pochodzi już z reklam i monetyzacji marki 

Na przestrzeni 10 lat przychody z meczów Manchesteru pozostały na tym samym poziomie, natomiast największą siłą napędową przychodów była montezacja ich marki przez sprzedaż reklam, sponsoring, czy licencje na ubrania – wzrost o 300% od 2009.

Firma TeamViewer płaci rocznie Manchester United $64.9 mln za swoje logo na koszulkach piłkarzy, a kontrakt przewidziany jest do roku 2026. Sprzedaż gadżetów i produktów sygnowanych marką Machnester zamknęła się w 2019 w kwocie $141 mln.

Wnioski / hipotezy: 

 • Dywersyfikacja. W 2020 kiedy praktycznie nie odbywały się mecze, co odcięło dwa źródła przychodu (bilety z meczów i prawa do transmisji) klub wciąż mógł monetyzować markę sprzedając koszulki, klapki czy kubki – przychody spadły tylko o 5%.
 • Szansa w USA i nowy $1 mld rynek. National Collegiate Athletic Association w USA zmienia reguły i od 1 lipca w większości stanów sportowcy z amerykańskich college’ów będą mogli zarabiać np. wchodząc w oferty sponsorskie i markując swoim imieniem marki (do tej pory było to zabronione).
 • 18-letnia gimnastyczka Olivia Dunne ma łącznie 5 milionów fanów na Instagramie i TikTok’u, więc nie będzie narzekać na oferty współpracy. Wielu zaczęło już tworzyć własne sklepy i marki z odzieżą lub sprzedawać autografy, więc szacuje się, że jedna zmiana legislacyjna może stworzyć w ciągu dwóch lat rynek wart $1 mld. Może to być też szansa dla firm, usług i produktów skierowanych pod tę niszę np. agencje social media, wsparcie dla e-commerce, design produktów dla młodych sportowców?
 • Lody Ekipy. Jeśli mamy tyle zrozumienia dla piłki nożnej i sportu to może popatrzmy bardziej przychylnym okiem na Ekipę i ich lody 😉


📖 5. Najrzadziej używane słowo w pracach akademickich to „mm-hmm”

 Przypuszczać można, że wszystkie wyrazy umieszczone w zestawieniu pochodzą z cytatów lub transkrypcji. Najczęściej spośród rzadkich słów występują umiarkowane wulgaryzmy „crap” i „bullshit” oraz wykrzyknik „hmm”.
Wnioski / hipotezy:

 • Zastanawia tylko tak rzadkie występowanie wyrazu „teaspoon” – łyżeczka. Jakieś hipotezy?

📱 6. W 2020 r. Irlandia wydała na sprzęt elektroniczny $57.4 mld, a USA $58.8 mld, czyli o rajach podatkowych i księgowej fantastyce 

Foxconn to jeden z większych podwykonawców Apple na Tajwanie, który odpowiada za składanie iPhone’ów. Do Irlandii – kraju zamieszkałego przez 5 mln mieszkańców – został wysłany sprzęt o wartości $57.4 mld i tam też odnotowany przychód (niemal taka sama wartość sprzętu wysłana została do USA, gdzie jest 328 mln mieszkańców).
Cała ta operacja wynika z optymalizacji podatkowej: Irlandia ma jeden z najmniejszych podatków CIT 12.5%, więc Apple/Foxconn odnotowując tu sprzedaż płacą preferencyjny podatek („the revenue is based on billing address, not shipping destination”)     


Wnioski / hipotezy:

 • Teoretycznie statystyczny Irlandczyk zakupił w 2020 sprzęt za $11,500, co tylko pokazuje słabość zbiorczych raportów i miar jak PKB.
 • Państwa G7 porozumiały się, by ustanowić minimalny globalny podatek 15%. 130 krajów zgodziło się, co może być początkiem ukrucenia praktyk związanych z optymalizacją podatkową dużych korporacji. 

PS. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, zapisz się do mojego newslettera – w poniedziałek, środę, piątek przed 8:30 dostaniesz krótkie 5 nagłówków z wydarzeniami ze świata 👇


PS. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, zapisz się do mojego newslettera – w poniedziałek, środę, piątek przed 8:30 dostaniesz krótkie 5 nagłówków z wydarzeniami ze świata 👇