📊 6 wykresów: 616% wzrostu operacji pośladków wśród mężczyzn, pensje w krypto i… Czarnobyl vs. Pornhub

4 min read

W tym wydaniu prezentuję Wam 6 wykresów i infografik dotyczących ekonomii, trendów i społeczeństwa na świecie. Dowiecie się między innymi:

 • 💳 Liczba wniosków o pensje wypłacane w krypto rośnie 10% miesięcznie
 • 👶 Różnica między wiekiem postaci licealisty a aktora grającego w serialach USA
 • 🐌 Amerykanie robią się coraz mniej mobilni
 • 🍑 Wzrost o 616% zabiegów kosmetycznych pośladków wśród mężczyzn w USA
 • 🤖 Sztuczna inteligencja nie zabiera miejsc pracy (badanie z MIT)
 • 😳 Promieniowanie i preferencje z Pornhuba

Czas potrzebny na przeczytanie to ok. 5 minuty 13 sekund.


💳 1. Liczba wniosków o pensje wypłacane w krypto rośnie 10% miesięcznie

crypto salary

Zespół Trends.co przygotował niedawno analizę na temat pensji wypłacanych w kryptowalutach. Według danych Deel – globalnego dostawcy oprogramowania do listy płac – 10% wypłat przeprocesowanych przez nich w Wielkiej Brytanii na początku 2022 zostało podjętych przez giełdę kryptowalut Coinbase.

Wnioski i hipotezy:

 • Bitcoin stanowi legalny środek płatności w dwóch krajach: Salwadorze i Republice Centralnej Afryki, ale również w niektórych miastach np. Lugano w Szwajcarii.
 • Według wiliczeń EY korzyścią z płatności wyngrodzeń w kryptowalutach jest ominięcie szeregu opłat bankowych w przypadku międzynarodowych przelewów nawet o 68.9% – 80%: w przypadku wypłaty $5,000 pracownikomi spoza USA opłaty standardowo wahają się między $145 – $225, w przypadku transferu kryptowalu mógłby być zredukowany do $45.05.
 • Największym zainteresowaniem cieszyć się pewnie będą kontraktorzy z krajów borykających się z dużą inflacją, słabą walutą i ogólnie mniejszym zaufanie do tamtejszego systemu finansowego: nie dziwić pewnie będzie, że największa adopcja kryptowalut jest w Ukrainie (12.73%), Rosji (11.91%) i Wenezueli (10.34%).
 • Samo płacenie wynagrodzeń pracownikom w innych krajach rodzi szereg wyzwań natury prawnej (polecam posłuchać wywiad ze Staszkiem Kolarzowskim z Pilot, platformy ułatwiającej zdalnym firmom z USA uporać się z listą płac), natomiast kryptowaluty nakładają jeszcze kolejny stopień złożoności.
 • Nie mniej przy rosnącej adopcji kryptowalut, inwestorzy widzą w tym obszarze duży potencjał: sami czterej topowi gracze BitPayBitWagePapaya Global i wspomniany Deel pozyskały w zeszłym roku $934 mln inwestycji.

👶 2. Różnica między wiekiem postaci licealisty a aktora grającego w serialach USA

Ostatnio na moim koncie na Twitterze opublikowałem przygotowaną przeze mnie krótką analizę dotyczącą wieku aktorów i postaci granych w amerykańskich serialach młodzieżowych. Zachęcam do obserwowania 🙂

🐌 3. Amerykanie robią się coraz mniej mobilni

Źródło: US Census Bureau

Według danych US Census Bureau, Amerykanie przeprowadzają się do nowych domów znacznie rzadziej niż kiedyś. W latach 50. każdego roku przemieszczało się około 20% ludności kraju. Teraz ta liczba spadła do około 10% (za 2021 wynosi 8.4%). Jakkolwiek pandemia zmniejszyła mobilność mieszkańców USA, trzeba mieć na względzie, że jest to tendencja zauważalna już od kilku dekad.

Wnioski i hipotezy:

 • William H. Frey analizując głębiej ten trend zwraca uwagę na rozróżnienie między mobilnością lokalną (np. w obrębie miasta i hrabstwa) a długodystansową (np. zmiana stanu). Od 2006 największy spadek odnotowała ta lokalna migracja z ok. 8% do 4.9% – najczęściej przeprowadzki wynikały ze zmiany lokalu np. kupna większego domu, małżeństwa lub rozwodu. Wg. Freya tłumaczyć to można faktem, że 1) coraz mniej ludzi decyduje się na zawieranie małżeństw i wspólne zamieszkanie 2) ze względu na ceny lokali więcej osób zmuszonych pozostać jest w domu rodzinnym.
 • Przeprowadzka do innego stanu czy miasta podyktowana była wcześniej zmianą pracy, jednak w dobie coraz lepiej rozwiniętego rynku pracy (biura i oddziały w wielu miejscach) i pracy zdalnej ta długodystansowa mobilność była już na niskich poziomach i spadła z 5% do 3.3%.
 • Nie wróży to może dobrze rynkowi usług przeprowadzkowych, choć pewnie od początku pandemii spekuluje się, czy nie nastąpi powrót “na wieś” i renesans małych miejscowości. Wzrost popularności pracy zdalnej zwiększyć może natomiast krótkoterminową mobilność tzn. semi-nomadyczny tryb, w którym spędzamy 3 miesiące pracując z innego miasta. To z kolei pociągnie za sobą popyt na średnioterminowy najem. Funkcja „jestem elastyczny” jeśli chodzi o miejsce i czas została użyta 500 mln razy i stanowiła w 2021 aż 40% rezerwacji w Airbnb.

🐌 4. Wzrost o 616% zabiegów kosmetycznych pośladków wśród mężczyzn w USA

Statista przygotowała na podstawie danych z American Society of Plastic Surgeons krótkie zestawienie pokazujące wzrost popularności zabiegu podnoszenia pośladków wśród mężczyzn z USA.

Jakkolwiek 616% brzmi piorunująco, to stanowi to w ciągu 20 lat (od 2000 do 2020) wzrost z zaledwie 48 do 357 takich zabiegów, tak więc niezbyt istotne. Zawsze warto zgłębić w dane absolutne.

Wnioski i hipotezy:

 • Choć wzrost 616% ma charakter clickbaitu to pokazuje pewien trend, że dotychczasowe zabiegi zarezerwowane głównie dla kobiet stają się akceptowalne również wśród mężczyzn, co znacząco powiększa rynek usług kosmetycznych.
 • Chirurgia implantów policzkowych lub powiększenia policzków wśród mężczyzn wzrosła aż o 1616% do łącznej liczby 28,638 zabiegów u mężczyzn, co czyni ją trzecim najczęściej wykonywanym zabiegiem kosmetycznym wykonywanym u mężczyzn w 2020 roku. Jedynie zmiana kształtu nosa i operacja powiek odnotowały większe liczby: 65,121 i kolejno 45,806.
 • Jak donosi Guardian średni koszt zabiegu podniesienia pośladków wynosi £8,000 w Wielkiej Brytanii, jednak jest to również jedna z najbardziej ryzykownych operacji plastycznych z średnią śmiertelnością na poziomie 1 na 3000 zabiegów (badanie z 2017 wykazało nawet 3% na 692 zabiegi).
 • Przychód branży w USA wzrósł od 2020 roku o 63% do $14.6 mld.

🤖 5. Sztuczna inteligencja nie zabiera miejsc pracy (badanie z MIT)

Krążące po świecie widmo sztucznej inteligencji nieustannie wznieca dyskusję i obawy, że automatyzacja zlikwiduje wiele zawodów. Zespół badaczy z MIT, LSE i Boston University opublikował AI and Jobs: Evidence From Online Vacances w październiku 2021 roku badanie pokazujące, że wiele prac istotnie zastępuje sztuczna inteligencja czy automatyzacja, ale nie wpływa to na całościowy rynek pracy czy pensje (zestawiano dane z ogłoszeń o pracę Burning Glass Technologies i amerykańskiego Urzędu Pracy).

Wnioski i hipotezy:

 • Tak, prace i stanowiska, które można zautomatyzować znikają. W branżach tzw. AI-exposed widoczny jest spadek zatrudnienia na tych stanowiskach, ale…
 • …równolegle pojawiają się nowe obszary i wymogi względem umiejętności, które równoważą tę tendencję. Nie ma natomiast takiej zależności wśród firm SME (small-medium enterprises), gdzie skala niekoniecznie wymaga automatyzacji.
 • Wciąż jednak może być za wcześnie do oceny: “However, while AI technologies appear to be changing task and skill composition at exposed establishments, any aggregate effects of AI, if present, are not yet detectable—plausibly because AI technologies are still in their infancy and have spread only to a limited part of the US economy.”
 • Powszechnie stanawiana jest też hipoteza, że automatyzacji ulegną w pierwszej kolejności zadania pracowników biurowych (white collar) a nie pracowników manualnych (blue collar). Paradoksalnie łatwiej zautomatyzować stworzenie projektu kuchni IKEA niż zamontować ją bez ludzkiej pomocy.
 • Co ciekawe, w marcowym zestawieniu znalazłem dane wskazujące, że nieznacznie zaczęły spadać zarobki specjalistów od AI

😳 6. Promieniowanie i preferencje z Pornhuba

Preferencje użytkowników Pornhuba ze Szwecji w zestawieniu z ekspozycją na promieniowanie po katastrofie w Czarnobylu. Wnioski i hipotezy zostawiam już Wam na miły majowy wieczór.


PS. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, zapisz się do mojego newslettera – w poniedziałek, środę, piątek przed 8:30 dostaniesz krótkie 5 nagłówków z wydarzeniami ze świata 👇